Umundurowanie

Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Znaczenie munduru

Mundur jest zewnętrznym znakiem naszego ideału. Pokazuje innym, a jednocześnie uświadamia nam samym, że jesteśmy Skautami Europy i chcemy żyć według Zasad i Prawa Harcerskiego.

Mundur nas łączy. Pokazuje, że tworzymy wspólnotę: wszyscy w całej Europie nosimy ten sam mundur i żyjemy tym samym Prawem.

Mundur jest "tablicą", która pokazuje etapy rozwoju osobistego harcerza, pełnione przez niego funkcje i zdobyte sprawności.

Mundur jest piękny, rozwija poczucie piękna, pomaga tworzyć radosną atmosferę.

Noszenie munduru

Mundur nie jest własnością danego harcerza, lecz całej Federacji. Zakładając mundur, stajemy się "wizytówką" Federacji Skautigu Europejskiego. Dlatego należy dbać o to, żeby mundur był zawsze kompletny według zasad opisanych w ceremoniale, bez dodawania i bez ujmowania czegokolwiek, oraz żeby był czysty i pielęgnowany.

Kilka zasad ogólnych co do noszenia munduru:

Insygnia wspólne

Wilczki

Mundur wilczka

Insygnia wilczków

Harcerki i harcerze

Mundur harcerki i harcerza

Insygnia harcerek i harcerzy

Przewodniczki

Mundur przewodniczki

Insygnia przewodniczek

Harcerka wstępująca do ekipy zachowuje tylko krzyż na beret, tkany krzyż FSE, plakietkę Stowarzyszenia z flagą oraz herb chorągwi. Podczas obrzędu Wstąpienia do ekipy otrzymuje czerwoną chustę i plakietkę ogniska. Oznaczenia specjalności może zachować aż do wkroczenia na zielony szlak wędrowniczki.

Lilijkę nosi się nad lewą kieszenią na koszuli lub w miejscu odpowiadającym na swetrze. Nawęzy nosi się na lewym ramieniu.

Wędrownicy

Mundur wędrownika

Insygnia wędrowników

Harcerz przechodzący z drużyny do kręgu zachowuje tylko krzyż na beret, tkany krzyż FSE, plakietkę Stowarzyszenia z flagą oraz herb chorągwi. Podczas obrzędu przejścia otrzymuje brązową chustę, następnie też plakietkę kręgu. Patenty mistrzowskie można nosić do czasu Wyboru Drogi.

Oznaczenie EV, HO i HR nosi się nad lewą kieszenią na koszuli lub w miejscu odpowiadającym na swetrze. Trójkolorowy nawęz nosi się na lewym ramieniu.